"Cât păgânism și cât creștinism este în obiceiul moldovenilor de a mânca pe mormânt", acesta este titlul unui text semnat de părintele Savatie Baștovoi, care a fost publicat încă acum doi ani pe unul din blogurile sale.CHIȘINĂU, 22 apr — Sputnik. Pentru că subiectul nu și-a pierdut din actualitate și moldovenii se mai întreabă dacă este bine sau nu să mănânce la morminte de Paștele Blajinilor, am decis să-l publicăm acum, în ajunul acestei sărbători.Află mai mult...E creștinește să mâncăm de Blajini în cimitire? Răspunsul lui Savatie Baștovoi
"Cât păgânism și cât creștinism este în obiceiul moldovenilor de a mânca pe mormânt", acesta este titlul unui text semnat de părintele Savatie Baștovoi, care a fost publicat încă acum doi ani pe unul din blogurile sale.CHIȘINĂU, 22 apr — Sputnik. Pentru că subiectul nu și-a pierdut din actualitate și moldovenii se mai întreabă dacă este bine sau nu să mănânce la morminte de Paștele Blajinilor, am decis să-l publicăm acum, în ajunul acestei sărbători.Află mai mult...












